4 typy kontrolnego badania USG, które warto wykonywać regularnie.

Badanie USG pozwala na przyjrzeniu się pracy niemal wszystkich narządów i układów, tym samym błyskawiczne znalezienie niepokojących zmian. Jest stosowane do diagnostyki i profilaktyki, ale również jest stosunkowo bezpieczne i nie trwa długo. Jeśli chcesz wiedzieć, które badania USG powinieneś zrobić, zapraszam do przeczytania!

USG – co to właściwie jest?

Badanie ultrasonograficzne należy do grupy badań obrazowych. Jest niezwykle popularne i wykorzystywane w codziennej praktyce przez specjalistów już od ponad 50 lat. Głowica USG produkuje fale ultradźwiękowe, które są absorbowane w komórki. W czasie badania na ekranie USG pojawia się widok, przeważnie czarno-biały. Samo badanie jest zupełnie bezboleśnie i co istotne niegroźne. Oprócz wcześniej opisanych funkcji, badania USG stosuje się jako wsparcie przy biopsjach, a także podczas innych badań diagnostycznych.

Brzuch warto

USG brzucha jest jednym z najczęściej wykonywanych tego typu badań, ponieważ w jamie brzusznej znajduje się większość potrzebnych do życia narządów. Dla zdrowego funkcjonowania bardzo istotne jest prawidłowe działanie żołądka, wątroby, nerek i co ważne jelit. W trakcie badania sprawdza się działanie, wielkość i strukturę wybranych organów, dlatego jest ono nieocenione w profilaktyce wszelkiego rodzaju chorób. Przygotowanie do USG brzucha nie jest trudne, gdyż należy nie spożywać posiłków w czasie 6 do 12 godzin przed badaniem, w zależności od rodzaju badania oraz wskazań specjalisty.

Badać powinny się głównie starsze osoby. Badania kontrolne powinny być przeprowadzane od około 20 roku życia i powtarzane co 3 lub 5 lat. Od 50 roku życia USG powinno przeprowadzić chociaż raz do roku. Jeśli męczymy się z jakimś zwyrodnieniem w brzuchu, to z reguły lekarz będzie kazał wykonywać badania zdecydowanie częściej, ale w przypadku, gdy nic nam nie dolega, to trzeba poświęcić chwilę raz na jakiś czas i tym samym mieć zapewnienie, że nasze zdrowie jest w porządku.

Kobieta pod opieką

Mammografia i cytologia to dość ważne badania dla kobiet, ponieważ są podstawowym elementem szybkiego wykrywania nowotworów. Badanie USG piersi jest istotne, dlatego, że jest często wykonywanym badaniem przez kobiety, szczególnie młodsze. Dlatego też USG jest zazwyczaj zalecane przez specjalistów dla pań z piersiami mniejszego rozmiaru, które trudniej byłoby sprawdzić przy pomocy mammografu. USG nie potrzebuje specjalnego przygotowania, ale jeśli jest taka możliwość, to zaleca się przeprowadzenie go w pierwszej połowie cyklu, z powodu na niewielką czułość piersi. W przypadku kobiet, u których w bliskiej rodzinie był nowotwór piersi, to badanie powinno być pierwszy raz zrobione w wieku 20 lat oraz powtarzane co pół roku. Gdy takie obciążenie nie miało miejsca, badania USG wystarczy wykonywać chociaż raz na dwa lata. Z kolei badanie ginekologiczne należy wykonywać minimum co dwa lata. W tym miejscu warto dodać, że w momencie jednej wizyty można wykonać zarówno cytologię, jak i USG. Po skończeniu pięćdziesięciu lat, kobiety powinny chodzić na takie badania chociaż raz na rok.

Nie dla wszystkich, choć równie istotne – USG tarczycy

Sporo osób bagatelizuje badania tarczycy, a zdecydowanie tak nie powinno być. Aż 20% ludności może zmagać się z różnymi chorobami wywołanymi przez gruczoł tarczycy. Dlatego trzeba systematycznie badać krew uwzględniając hormon TSH. Najczęściej wykonuje się je po konsultacji z lekarzem rodzinnym lub endokrynologiem.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Zdrowie i odżywianie